Ogłoszenie 

Uwaga! To forum jest w trybie offline.
Wszelką pomoc uzyskasz pod adresem
forum.ultimateam.pl


Administracja Forum


Poprzedni temat «» Następny temat
Dobra fabuła do gry
Autor Wiadomość
erienus 




Preferowany:
RPG Maker XP

Pomógł: 29 razy
Dołączył: 12 Lut 2010
Posty: 300
  Wysłany: Sro 12 Maj, 2010 16:56
Dobra fabuła do gry
Przedstawiam wam tutka mojego autorstwa, czyli jak napisać swoją fabułę do gry ;p

Co musimy mieć?
1. Głównego bohatera
2. Czas zdarzeń
3. Miejsce
4. Cel przygody.

Czyli np wymyślimy, że główny bohater to Carlos, akcja dzieje się w IX wieku, na planecie jakiejśtam.

Teraz musimy obmyślić co nasza postać musi mieć jako cel. Powiedzmy tak:

Główny bohater nazywa się Carlos. Akcja toczy się w IX wieku, na planecie Mithar. Pewnego dnia, w jego domu kiedy wstał usłyszał dziwne krzyki. Szybko zbiegając na dół po schodach zrozumiał, że odgłosy dochodziły z zewnątrz. Szybkim pędem wybiegając z domu, nie przebiegając kilku metrów zauważył dziwnego, opancerzonego w zbroję i miecz człowieka. Nie minęła chwila, a spostrzegł się, że porywa on jego siostrę. Ruszając za nim upadł na ziemię pod wpływem silnego uderzenia dłonią wroga. Teraz musi wyruszyć w świat by ratować swoją siostrę.

I mamy fabułę na swoją grę! Ale czemu by jej bardziej nie rozwinąć? Napiszemy tak:

Główny bohater nazywa się Carlos. Akcja toczy się w IX wieku, na planecie Mithar. Pewnego dnia, w jego domu kiedy wstał usłyszał dziwne krzyki. Szybko zbiegając na dół po schodach zrozumiał, że odgłosy dochodziły z zewnątrz. Szybkim pędem wybiegając z domu, nie przebiegając kilku metrów zauważył dziwnego, opancerzonego w zbroję i miecz człowieka. Nie minęła chwila, a spostrzegł się, że porywa on jego siostrę. Ruszając za nim upadł na ziemię pod wpływem silnego uderzenia dłonią wroga. Wracając do domu wpadła mu w oko dziwna książka "Czarna Magia". Zaciekawiony bohater wziął ją do rąk i otworzył na losowej stronie. Zaczął czytać dziwne słowa. Gdy skończył, wokół niego pojawiła się czarna mgła, wydobył się nie wiadomo skąd dziwny blask, a bohatera odrzuciła o kilka metrów jakaś niewidzialna siła. Spoglądając w lustro nie widział siebie dawnego. Zaklęcie przemieniło go w dziwnego, mrocznego maga ubranego w czarno-granatową szatę i rózgę. Zaczął czytać książkę dalej. Po 3 dniach nauki wyruszył w świat za siostrą, nabywając po drodze nowych umiejętności.

Jak widzicie dodałem więcej z historii bohatera, dzięki czemu fabuła jest lepiej przedstawiona. Wiemy więc:

1. Jak się nazywa główny bohater
2. Kiedy przygoda się dzieje
3. W jakim miejscu się ona dzieje
4. Znamy co się stało w jego życiu, przez co miał cel (który jest celem gry)

Jeżeli potraficie do tego dodać ładny i przejrzysty opis to możecie napisać super fabułę ;]
Ostatnio zmieniony przez Ayene Czw 19 Sie, 2010 10:35, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Malian 




Preferowany:
RPG Maker XP

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Gru 2009
Posty: 262
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 12 Maj, 2010 22:00
Po pierwsze, nie ten dzial.
Po drugie, fabule powinno sie odslaniac po woli, aby graczowi sie nie znudzila gra...
________________________
 
 
 
 
Kiras 




Preferowany:
RPG Maker XP

Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 13
Wysłany: Czw 20 Maj, 2010 19:30
Ja mam pomysł na dobrą fabułę. Trzeba tylko otworzyć wyobraźnię, a można naprawdę zrobić "coś" ciekawego. :przytul:
 
 
 
Izaya 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 127
Skąd: z Netaa !
Wysłany: Sob 05 Cze, 2010 07:28
Dzięki erienus, zabieram się za pisanie sensownej fabuły do nowej gry :-)
________________________
Padł mi laptop ... wszystko, RPG Maker i projekty, wszystko się skończyło. Nie bawię się już w RPGM'a, Zmieniam wizerunek.

Nowa strona, szukam tłumaczy, edytorów, korektorów i HTMLowców ! :D

P.S.: Aga Organization rlz ! =>
 
 
 
Darkpl3 




Dołączył: 26 Lut 2010
Posty: 53
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 05 Cze, 2010 08:53
Cytat:
Główny bohater nazywa się Carlos. Akcja toczy się w IX wieku, na planecie Mithar. Pewnego dnia, w jego domu kiedy wstał usłyszał dziwne krzyki. Szybko zbiegając na dół po schodach zrozumiał, że odgłosy dochodziły z zewnątrz. Szybkim pędem wybiegając z domu, nie przebiegając kilku metrów zauważył dziwnego, opancerzonego w zbroję i miecz człowieka. Nie minęła chwila, a spostrzegł się, że porywa on jego siostrę. Ruszając za nim upadł na ziemię pod wpływem silnego uderzenia dłonią wroga. Teraz musi wyruszyć w świat by ratować swoją siostrę.

znając od początku całą fabułę gry gracz wie jaki jest cel
a o to właśnie nie chodzi gdyż gracza powinno trzymać się w nie pewności jak pisał Malian czy inni użytkownicy.
Np:
Carlos spał bla bla bla wpadł rycerz porwał jego siostrę ale nagle diabeł porwał ciebie ;d
i mamy 2 cele uratować siostrę i wydostać się z hadesu ; ale co będzie po tym jak się wydostaniesz? nie zabiją cię rycerze ?? tego nie wiemy i to jest moim zdaniem lepsze hehe. :-)
________________________
Jestem mrocznym rycerzem żyjącym
w świetle dziennym.
 
 
 
overhill 




Preferowany:
RPG Maker XP

Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 55
Wysłany: Sob 05 Cze, 2010 20:55
Niepotrzebny i nietrafiony poradnik.
________________________
 
 
 
Amelanduil 




Preferowany:
RPG Maker VXAce

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2011
Posty: 464
Wysłany: Sob 05 Cze, 2010 21:11
popieram, fabułę się samemu wymyśla xO
________________________
(╯°□°)╯︵ ┻━┻
"A jeśli... Boga nie ma, to co z ciebie za szatan?"
 
 
 
CreeperCrisis 



Preferowany:
RPG Maker VXAce

Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Maj 2010
Posty: 395
Wysłany: Pon 07 Cze, 2010 12:02
Fabułę można napisać w inny sposób, lecz trzeba uważać, aby byłą przejrzysta i nie za długa...
 
 
Izaya 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 127
Skąd: z Netaa !
Wysłany: Pią 18 Cze, 2010 15:40
Tak ogólnie, to źle wytłumaczony poradnik, lecz dałem sobie troszkę radę.
Popieram przedmówców. :-?
________________________
Padł mi laptop ... wszystko, RPG Maker i projekty, wszystko się skończyło. Nie bawię się już w RPGM'a, Zmieniam wizerunek.

Nowa strona, szukam tłumaczy, edytorów, korektorów i HTMLowców ! :D

P.S.: Aga Organization rlz ! =>
 
 
 
Ratti 




Preferowany:
RPG Maker XP

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Lut 2011
Posty: 31
Wysłany: Czw 10 Lut, 2011 15:00
Nie podoba mi się... Sorry...
________________________

 
 
Takashi 




Preferowany:
RPG Maker XP

Dołączył: 11 Sty 2012
Posty: 7
Skąd: ...
Wysłany: Wto 17 Sty, 2012 20:16
Ratti, za co "Sorry" ?
Jak dla mnie to takie poradniki są zbędne. Tak to umie wymyślić każdy, bardziej przydałby się schemat tworzenia takiej fabuły.
 
 
kolkav5 




Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 76
Wysłany: Wto 26 Cze, 2012 15:14
Amelanduil napisał/a:
popieram, fabułę się samemu wymyśla xO


Co racja to racja. ^
Popieram. :->
________________________
Jeśli pomogłem daj "Pomógł"

Bardzo proszę oceniajcie http://www.ultimateam.pl/viewtopic.php?t=9314

Znowu Powracam!
 
 
Matikun 




Preferowany:
RPG Maker XP

Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 27
Wysłany: Wto 26 Cze, 2012 16:07
Na pewno to niektórym początkującym pomoże, ale jak ktoś nie umie pisać fabuły, to ten poradnik nie uczyni z niego super pisarza, choć na pewno pomoże. Musi uczyć się sam, na swoich błędach z pierwszych projektów, przeanalizować, i zastanowić się jak napisać coś lepszego.
________________________
Żeby wstać trzeba upaść
 
 
Feniks 




Preferowany:
RPG Maker XP

Ranga RM:
2 gry

Pomógł: 62 razy
Dołączył: 04 Wrz 2010
Posty: 511
Wysłany: Wto 26 Cze, 2012 19:39
Z biegiem czasu nie zmieniłem zdania od wcześniejszego postu, jednak ten tutorial nadaje się na fabułę, którą będzie widział twórca - na kartce papieru.
Nie rozpisuje się dalej, ponieważ to co chce zrobić, po prostu powoduje, że nie miało by to sensu ;-)
W końcu tutorial był napisany dwa lata temu, a autor nie wchodzi na forum już od długiego czasu, więc to kolejny powód, dla którego nie ma sensu krytykować sposobu, w jaki został napisany tutorial.
________________________

 
 
Ardal852 




Preferowany:
RPG Maker VX

Dołączył: 21 Cze 2012
Posty: 3
Skąd: Ełk
Wysłany: Sro 27 Cze, 2012 23:26
Ja osobiście używam metody mapy fabularnej. Jest to skuteczna i łatwa metoda rozłożenia fabuły na zadania, scenki, eventy itd. Dla początkującego pisarza/scenarzysty jest to duże ułatwienie.
Może w najbliższym czasie wrzucę jak to działa... o ile znajdę czas :)
________________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template Klam by Ayene