Ogłoszenie 

Uwaga! To forum jest w trybie offline.
Wszelką pomoc uzyskasz pod adresem
forum.ultimateam.pl


Administracja Forum


Poprzedni temat «» Następny temat
[Mapping] Pimp my map!
Autor Wiadomość
Darkfault 




Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 54
Skąd: Strefa Zacności
  Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 16:37
[Mapping] Pimp my map!
Ahio!

[Ten blok tekstu można pominąć, jeśli czytanie dużej ilości literek sprawia komuś fizyczny ból]

Ostatnio zastanawiałem się, jak dodać trochę 'smaczku' mapom w mojej grze. Jak wiadomo mapping w RPG Makerach opiera się na kratkach - jest to wg. mnie największe ograniczenie podczas tworzenia lokacji. Nie ważne, co stawiacie - szafę, stół czy wychodek - do wyboru jest jedynie podłoże, to co stoi na podłożu [plus ewentualnie chyba trzeci layer, w XP] no i event. Niby wystarcza, ale... załóżmy, że chcemy postawić stół. Stawiamy więc stolik - na nim jakiś talerz, na talerzu ewentualnie potrawa/cokolwiek innego w evencie. Fajne? Fajne. Jeśli jednak widzieliście już *WIELE* map wiecie, że w każdym miejscu w grze, dany talerz z potrawą wyglądał będzie dokładnie tak samo. 4 identyczne 'kurczaki' obok siebie - to nie jest sweet. To jest bleh :( Dosyć biadolenia.

Szukając rozwiązania trafiłem na bardzo ciekawy tutorial, traktujący o 'upiększaniu' map przy pomocy obrazka. [link: http://www.rpgmakervx.net...howtopic=33159]
Ładne to i smakowite, ale pozostawia kilka problemów - trzeba ustawiać na każdej mapie zdarzenie, pokazujące obrazek, także przy każdym wyjściu trza dany obrazek usuwać - niewygodne, prawda? W dodatku powoduje to pewien graficzny bug [wg. mnie], gdzie przy wychodzeniu z mapy jeśli da się usunięcie obrazka PRZED przeniesieniem gracza, to najpierw znikają przedmioty dodane za pomocą obrazka, a dopiero po chwili mapa. Jeśli natomiast da się znikanie obrazka PO przeniesieniu gracza, to na mapie na którą został przeniesiony przez sekundę jeszcze widać obrazek z poprzedniej mapy! Olaboga.
DODATKOWO, jeśli źle umieścimy przedmiot [dajmy na to dziurę w podłodze, ślicznie wyciętą w gimpie] przy przechodzeniu nad nią będzie się ona pojawiać NAD graczem. Ugli!
Dla większości nie będzie to problem, jednak ja nie mogę sobie pozwolić na takie luksusy - wszystko musi być 'perfect'.

[Leniwi zaczynają czytać tutaj]

Dlatego też, podrapałem się kilka razy w głowę i wymyśliłem o wiele łatwiejszy sposób na upiększanie map - dla większości starych 'wyjadaczy' jest on na pewno znany, pomyślałem sobie jednak, że przydałoby się doedukować trochę nowych, bo naprawdę płakać mi się chce kiedy widzę poziom niektórych map [bez urazy, nie wskażę tu nikogo palcem] ;|

PLUSY:
+ Łatwy sposób by sprawić, że zwykła mapa stanie się wyjątkowa i inna niż wszystkie inne
+ Szybko, łatwo i przyjemnie - nie trzeba dużo się bawić przy eventach, czy słiczach - sekundowa sprawa [nie licząc samej edycji]
+ Efekt widać bezpośrednio w oknie edytora - nie trzeba nawet odpalać gry, by zobaczyć, czy 'obrazek' pasuje!
+ Można szpanować, że ma się niezwykłe mapy w swojej grze.
+ 'obrazki' edytuje się najczęściej metodą kopiuj / wklej
+ Masz całkowitą kontrolę nad wielkością oraz położeniem danej części mapy [co do piksela!]

MINUSY:
- Wymagana podstawowa znajomość Photoshopa/Gimpa [ja polecam Gimpa - sam wszystko w nim robię]
- Trzeba edytować plik w programie graficznym i importować go potem do programu - to przeszkoda nie do pokonania dla leniwych! ;|
- Można dostać zawrotu głowy i narobić błędów graficznych, jeśli się przesadzi

Dobra <zaciera ręce> przechodzimy do tutoriala.

1. Rysujemy zwykłą mapkę [w tym przypadku wnętrze przypadkowego domku]
Spoiler:



Niezbyt ciekawa, prawda?

2. Robimy screena z edytora i wklejamy go do wybranego programu graficznego [PS/Gimp. Paint niewskazany, chociaż też można jak ktoś bardzo lubi wiązać sznurówki młotem pneumatycznym] Rozmiar najlepiej dokładnie taki, jakie ma okienko zawierające mapę [kilka pikseli pomyłki może doprowadzić do eksplozji komputera/głowy osoby, która będzie w waszą grę grała, kiedy np. część prostej ściany będzie wysunięta o kilka pikseli i będzie poruszać się wraz z graczem - przerażające :|]
Spoiler:



3. Otwieramy w ww. programie wszystkie pliki charsetowe z przedmiotami/tilesety/whatever jakie będą nam potrzebne i wklejamy z nich interesujące nas elementy na screenshot mapy zrobiony wcześniej - od Ciebie zależy co i gdzie chcesz wkleić, czy powiększysz/pomniejszysz/obrócisz dany przedmiot - całkowita wolność, nieograniczona kratkami.
W zależności od czasu i pracy jaką włożymy w edycję panoramy, otrzymamy lepsze lub gorsze wyniki. Przykładowa panoramka:
Spoiler:



Należy pamiętać, by:
- Nie przesadzać - w grze postać nadal porusza się kratkami [chyba, że naskryptowaliśmy pixel movement], dlatego trzeba uważać na to, gdzie postać będzie mogła wejść, a gdzie nie. Nie chcemy, żeby na lewą stronę skrzyni dało się wejść, podczas gdy na prawą już nie :p


4. Kiedy już mamy gotowy obrazek panoramy z powklejanymi ozdobami, zapisujemy go w formacie png i importujemy do programu jako PANORAMĘ. Następnie ustawiamy ją jako panoramę danej mapy, klikamy 'Pokazuj panoramę w edytorze' [czy jak tam macie] i... nic się nie stało. A to dlatego, że aktualna mapka przesłania nam widok :)
Dlatego wybieramy dwa tilesy Z TILESETU ZAWIERAJĄCEGO PODŁOGI i ... kasujemy je w programie graficznym. Tak by były przezroczyste. Jeden ustawiamy jako 'passable', drugi jako 'not passable' - na pierwszy gracz będzie mógł wejść, na drugi już nie.
Ja dla ułatwienia narysowałem sobie na tym tile, po którym można przejść zieloną kropkę, a na tym po którym przejść nie można - czerwoną. [teraz są widoczne - po ukończeniu gry po prostu usuwamy te kropki w programie graficznym z tileseta i jest ciastkowo :)]

Teraz po prostu malujemy przezroczyste tilesy na mapie, odkrywając panoramę tam, gdzie dodaliśmy jakieś szczegóły - można nawet i całą mapę odkryć / wygumkować w edytorze na przezroczysto. Należy jednak pamiętać o tym, by używać odpowiedniego z dwóch przezroczystych tilesów - w zależności od tego czy gracz będzie mógł na dany tile wejść, czy też nie.
Spoiler:



No i finalny efekt:
Spoiler:



Voila.

Wybaczą, że tak chaotycznie, ale piszę na raz 2 tuty, jeden tu, drugi do gry x, w dodatku planuję strategię w grze internetowej na P i próbuję podsunąć fałszywe info wrogowi ;|

Ewentualne błędy proszę wytykać palcyma, a ja poprawię.
Ostatnio zmieniony przez Ayene Czw 19 Sie, 2010 11:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
PaKiTos 




Preferowany:
RPG Maker 2003

Ranga RM:
2 gry

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 359
Skąd: spytaj innych
Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 17:11
A, nawet może się przydać. Postarałeś się ;-)
________________________
po co to kopiujesz? ;d
Spoiler:

Fakty:
1.Widzisz mój podpis
2.Jesteś w internecie
3.Czytasz
4.Siedzisz przy komputerze
5.Jesteś na UltimaForum
6.Twój nick to Gość


kiedys tu bylo fajniej... coz gospoda rma forever
chwala tym ktorzy nadal robia w 2k
 
 
radek02 



Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 17 Lut 2010
Posty: 257
Skąd: klikasz ?
Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 17:40
super . ocena tutka 6/6 , a mapki 10/10 :-) . nie doczytałem do końca , ale i tak mi się podoba .
________________________
2009-10-12 - dzień , od którego jestem uczestnikiem na polskiej scenie RPG Makera [/b]

Dołącz do grupy makerowiczów na nk ! http://nk.pl/#grupy/29610
 
 
 
Flanagan 




Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 9 razy
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 181
Skąd: Ziemia
Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 18:32
Ładny tutek daje maks punktów (nie napisałeś maksymalnej oceny)
Przyda się na pewno komuś (sam nie wiedziałem o takim sposobie :oops: )
 
 
CreeperCrisis 



Preferowany:
RPG Maker VXAce

Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Maj 2010
Posty: 395
Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 18:44
Darkfault, wspaniały tutorial, lecz jak robisz większą mapę to wtedy może nie wyjść. :-) ale to i tak jest okej. :-)
 
 
Darkfault 




Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 54
Skąd: Strefa Zacności
Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 19:03
songoxyz napisał/a:
Ładny tutek daje maks punktów (nie napisałeś maksymalnej oceny)
Przyda się na pewno komuś (sam nie wiedziałem o takim sposobie :oops: )


Bo te oceny wg. mnie są dziecinne :) Ja prosiłbym was nie o cyferki, a o komentarze jeśli coś jest nie tak - wtedy poprawię :P A takie np. 7/10 nic mi nie mówi, jeśli dana osoba nie napisze za co 3 punkty utrąciła :)

CRISIS CORE napisał/a:
Darkfault, wspaniały tutorial, lecz jak robisz większą mapę to wtedy może nie wyjść. :-) ale to i tak jest okej. :-)


Przy większych mapach nie próbowałem, ja tworzę z reguły same mniejsze - wtedy jest mniejszy lag i łatwiej ogarnąć ładną mapkę bez pustych przestrzeni i wrażenia 'powtarzalności' pewnych elementów - jak będę miał czas sprawdzę jak to działa na większych mapkach i dokleję rozwiązanie - dzięki :)
 
 
 
Gepardis 




Preferowany:
RPG Maker VX

Dołączył: 16 Cze 2010
Posty: 24
Wysłany: Pon 12 Lip, 2010 19:21
Świetne. Przyda się przy lasach, bo w VX nie ma warstw.
 
 
Agumon 




Preferowany:
RPG Maker VX

Ranga RM:
1 gra

Pomógł: 53 razy
Dołączył: 30 Gru 2009
Posty: 515
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010 12:12
Tutorial jest bardzo rozwinięty (aż za bardzo xD) Moja ocena to 10/10. Oby tak dalej.
________________________
Pomogłem? Daj ""
Piszę poprawnie po polsku

 
 
MaTe 



Preferowany:
RPG Maker XP

Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 14
Wysłany: Pon 26 Lip, 2010 17:37
Super Tutek, a czy ta gra to przypadkiem nie Plemiona :P ?? Ja też gram jak coś :D
 
 
 
Asantos 




Preferowany:
RPG Maker VX

Ranga RM:
1 gra

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 236
Skąd: Gniezno
Wysłany: Pon 26 Lip, 2010 18:33
Widziałem ten sposób na jakiejś angielskiej stronie, ale nie zagłębiałem się. Dopiero teraz przeczytałem od deski do deski i muszę powiedzieć, że to świetny pomysł, ale jak dla mnie zbyt skomplikowany.

Według mnie jego plusem jest:
- łatwość w dekoracji,
ale minusem:
- duża ilość pamięci zajmowanej przez zdjęcia,
- problem z opcją "gwiazdki" (obiektów nad naszą głową).
Ale cóż, żeby coś mieć, trzeba coś oddać/poświęcić.

PS.Wreszcie jakiś porządny poradnik.
________________________
Rebelianci łączcie się!
 
 
Darkfault 




Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 54
Skąd: Strefa Zacności
Wysłany: Wto 03 Sie, 2010 15:37
MaTe napisał/a:
Super Tutek, a czy ta gra to przypadkiem nie Plemiona :P ?? Ja też gram jak coś :D


Zgadza się, św. 37
 
 
 
Lukortech 




Preferowany:
RPG Maker VX

Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 42
Wysłany: Czw 12 Sie, 2010 10:26
Witam!

Też sam niedawno natknąłem się na ten wspaniały tutorial i pomyślałem, że to fajna sprawa, lecz czy mapa na pewno zyskuje coś specyficznego i "świeżego"

Zdecydowanie nie.

Korzystanie z gotowych rzeczy jest w porządku, lecz czemu samemu nie zrobić sobie pomniejszych szafek czy czegokolwiek dusza zapragnie? W końcu gdy korzystamy z szafy która nam się nie podoba bo nie ma butelek wina tylko butelki piwa to dodawanie po kolei metodą kopiuj-wklej butelek jest nudne i wcale nie wygląda lepiej. Ciekawiej było by Wyciąć szafkę i CHAOTYCZNIE wszystko tam sobie "poukładać". Mam na myśli Wzięcie takiej butelki piwa z TileC I wklejenie go sobie do Tile E A potem szafkę z B czy C (Przepraszam za pamięć) też na E i potem to sobie sklejać. Chyba że ktoś ma problem z zagospodarowaniem miejsca.


Wtedy zostaje już tylko Pict'owanie
________________________
Spoiler:

I'am making the world a better place...

 
 
Darkfault 




Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 54
Skąd: Strefa Zacności
Wysłany: Wto 31 Sie, 2010 22:46
Lukortech napisał/a:
Witam!

Też sam niedawno natknąłem się na ten wspaniały tutorial i pomyślałem, że to fajna sprawa, lecz czy mapa na pewno zyskuje coś specyficznego i "świeżego"

Zdecydowanie nie.

Korzystanie z gotowych rzeczy jest w porządku, lecz czemu samemu nie zrobić sobie pomniejszych szafek czy czegokolwiek dusza zapragnie? W końcu gdy korzystamy z szafy która nam się nie podoba bo nie ma butelek wina tylko butelki piwa to dodawanie po kolei metodą kopiuj-wklej butelek jest nudne i wcale nie wygląda lepiej. Ciekawiej było by Wyciąć szafkę i CHAOTYCZNIE wszystko tam sobie "poukładać". Mam na myśli Wzięcie takiej butelki piwa z TileC I wklejenie go sobie do Tile E A potem szafkę z B czy C (Przepraszam za pamięć) też na E i potem to sobie sklejać. Chyba że ktoś ma problem z zagospodarowaniem miejsca.


Wtedy zostaje już tylko Pict'owanie


Nie bardzo rozumiem cel twojej wypowiedzi :| Oczywiście, podczas tworzenia panoramy-tła można nie tylko wklejać gotowe rzeczy z tilesetów czy charsetów, ale też wycinać, przekolorowywać czy nawet rysować własne - o to Ci chodziło? :|
 
 
 
Gabe33 




Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 76
Skąd: z NukeTown
Wysłany: Czw 02 Wrz, 2010 14:00
Dzięki naprawde fajne to da mojej grze fajoski wygląd.
________________________

 
 
FireBlade 




Preferowany:
RPG Maker VX

Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 04 Kwi 2010
Posty: 243
Skąd: Opole
Wysłany: Sob 04 Wrz, 2010 23:51
Tutek świetny .. sweet po prostu ^^
Moja mapka ma fajny wygląd i specjalny program zmniejsza rozmiar foty do nawet .. 1 baita .. :lol2: dlatego ten pomysł jest dla mnie bardzo okazyjny.. oczywiście nie dla leni !
Dlatego że trochu trzeba pomieszać w tile by uzyskać puste pole i wszystko dopasować ..
I ten pomysł zobaczcie jest dobry żeby nie trzeba było się martwić że mamy za mało tile !
możemy mieć nawet 21 tile pomieszanych na 1 ! to bardzo fajny pomysł !
________________________
"Nigdy się nie tłumacz, przyjaciele tego nie potrzebują a wrogowie i tak nie uwierzą.,"

"Oklaski są z łaski a brawa to wielka sprawa"

"Akcpetuję tylko wodę, mountain dew i coca colę zero..."

DeviantArt : http://divinekataroshie.deviantart.com/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template Klam by Ayene