Ogłoszenie 

Uwaga! To forum jest w trybie offline.
Wszelką pomoc uzyskasz pod adresem
forum.ultimateam.pl


Administracja Forum


Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Nhadala
Sob 15 Wrz, 2012 00:08
Porównanie: XV - VX - Ace
Autor Wiadomość
Melvin 




Preferowany:
RPG Maker XP

Ranga RM:
1 gra

Pomógł: 35 razy
Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 1063
Wysłany: Sob 14 Sty, 2012 15:20
Porównanie: XV - VX - Ace
RPG Maker XP
Jest to pierwsza wersja z edytorem skryptów, opartym na RGSS, na bazie Ruby 1.8.1.
Niestety na dzisiejsze czasy Ruby 1.8.1(wydany w 2003 roku) jest już po prostu stary. Lagi w XP występują dość często, więc trzeba szukać innych rozwiązań. Nie radzi sobie z ciągłym odświeżaniem okien np na mapie gry. Duże utrudnienie. Pomimo tego, mapy, które robimy powinne być małe, bo inaczej gra będzie się zacinała. Oczywiście, istnieją sposoby na duże mapy bez żadnych przycinek jednak to kolejna "droga na około", zamiast zrobić to normalnie.

Zalety
  • Edytor skryptów
  • Warstwy budowy
  • Rozdzielczość 640x480
  • Doskonały system zarządzania Tilesets'ami.
  • Około 40 fps

Wady
  • Ruby 1.8.1
  • Lagi
  • 24-bitowa paleta barw
  • Utrudnienia i inne mniejsze wady


Podsumowanie
RPG Maker XP, oceniam na 7/10. Jest to na prawdę świetny program, wart uwagi. Pomimo tych kilku wad, w niektórych funkcjach góruje nad innymi Makerami.

RPG Maker VX
Wersja powstała na przełomie 2007 i 8 roku. Posiada RGSS2 - Jest to dalej Ruby 1.8.1. Jest to połączenie XP z 2000. VX, radzi sobie lepiej z lagami, dzięki modyfikacją klas w RGSS2. Nie zmienia to faktu, że dalej jest starą wersją Ruby. Jednak lagi są zdecydowanie mniejsze. Grafika jest "bajkowa", w przeciwieństwie do XP. Tilesetsy są oznaczone numerkami A,B,C itp. Jest ich kilka na mapę, jednak nie ma warstw. Jak dla mnie to duża wada. VX oferuje nam też więcej opcji i udogodnień. Np facesy w oknach rozmowy, gotowe zdarzenia(łodzie etc), szybkie tworzenie drzwi i wiele małych ułatwień. Zaletą też jest bardzo łady interfejs. Nawet początkujący będzie wiedział, gdzie i czego szukać.

Zalety
  • Edytor skryptów wyposażony w RGSS2
  • Około 60 fps
  • 32-bitowa paleta kolorów
  • Więcej opcji i ułatwień
  • Bardzo ładny i przyjazny interfejs
  • Kilka tilesets'ów na jedną mapę
  • Płynna praca

Wady
  • Rozdzielczość 544x416
  • Brak warstw
  • Klatki postaci 3x4


Podsumowanie
VX jest bardzo dobrym silnikiem. Poprzez RGSS2 jest o wiele bardziej płynniejszy niż XP. Jednak brakuje mi w nim opcji z XP. Rozdzielczość 544x416 też wg mnie jest dość mała. Oceniam go na 7/10. Tyle ile jego poprzednik, gdyż wprowadza więcej rzeczy, ale niektórych mu brakuje.

RPG Maker VX Ace
Najnowsza wersja programu, wydana Japonii w grudniu 2011 a w US w styczniu 2012 roku. Wyposażona w RGSS3 - Ruby 1.9.2. Bardzo szybka i stabilna wersja Ruby wydana w 2010 roku. Dzięki temu program chodzi bardzo szybko i nie ma mowy o lagach tam, gdzie były w XP, bądź VX. Nie dużo mogę napisać o Ace, ponieważ to tylko update poprzedniej wersji. Posiada kilka dodatków w badzie danych i generator postaci. Wygląd jest ten sam co w VX. Dodana opcja odtwarzania filmów(bez dodatkowych skryptów) w rozszerzeniu *.OGG i *.OGV, konsola debugowania i kilka innych usprawnień.

Zalety
  • Update VX'a
  • Edytor skryptów wyposażony w RGSS3
  • Generator postaci
  • Odtwarzanie filmów
  • Bardzo płynna praca pozbawiona najmniejszych lagów
  • Kilka innych dodatków

Wady
  • To samo co w VX


Podsumowanie
Ta nowa wersja RPG Maker'a ma ogromne możliwości. Zastosowanie RGSS3 było świetnym posunięciem ze strony Eb. Nie można o nim wiele napisać, ponieważ to tylko poprawiona wersja VX'a. Moja ocena to 8/10. Dlatego, bo dalej brakuje mi funkcji z XP.

~by Melvin
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template Klam by Ayene