Ogłoszenie 

Uwaga! To forum jest w trybie offline.
Wszelką pomoc uzyskasz pod adresem
forum.ultimateam.pl


Administracja Forum


Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Nhadala
Sob 15 Wrz, 2012 00:09
Dlaczego gry robione w programach rpgmaker 2k, 2k3 są lepsze
Autor Wiadomość
bobi 



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 14
Skąd: z UFO
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 13:24
Dlaczego gry robione w programach rpgmaker 2k, 2k3 są lepsze
Witam. Chciałem małe pytanko zadać, bo lubię gierki na rpgmakera i czasem sobie je odpalam. Nachodzi mnie dylemat jak tylko zaczynam czytać recenzje gier na rpgmakera na rzetelnych stronach zajmujących się rpg - szukając gier wartych uwagi. Dlaczego jest tak mało gier, w które w ogóle dało by się grać, zrobionych w programach rpgmaker XP/VX ? Czy te programy są aż tak kiepskie ? Jaka jest tego przyczyna ? Weźmy sobie takie strony jak stary dobry gaming world, jrk's rpg, rpgmaker.pl . Prawie jedyne gry, które uznano za przyjemne i grywalne powstały w programach rpgmaker 2k i rpgmaker 2k3.
Dowody ? Proszę bardzo:

Wystarczy poczytać recenzje na wspomnianych stronach.

Conajmniej 9 na 10 ocenionych pozytywnie gier to gry zrobione w rpgmaker 2k.
O grach na XP, VX się praktycznie nie mówi (wyjątki to np: pararell worlds, last scenario...) Niestety te wyjątki można policzyć na palcach jednej ręki.
 
 
Finwe 




Preferowany:
RPG Maker VXAce

Pomógł: 34 razy
Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 322
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 14:14
Bo starsze RM-y są dłużej i pojawiło się na nie więcej gier.
A po za tym teraz częściej RM-a dorywają takie dzieci i dostajemy
"6 HERO" lub "Więzień czasu"...
 
 
 
bobi 



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 14
Skąd: z UFO
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 14:35
Cóż ja tu mam na myśli jakość nie ilość. Zobacz, że 2k jest już prawie zapomniany, ale jak już powstanie gra to często czapki z głów. Na RMXP wg. mnie jest już tyle gier co na 2k (Albo NAWET WIĘCEJ) bo ten program nadal jest popularny pomimo wielu lat od premiery, a jednak to gry w 2k są właśnie przeważnie bardzo dobre, a na XP i VX szkoda gadać. Przecież każdy widzi co wychodzi w tych programach. Większa ilość gier w ogóle nie ma wpływu na ich jakość.



Dzieci ? Od zawsze i wiele młodszych używało tych programów zarówno 2k jak i XP więc to nie jest wymówka. Powstało kilka dobrych gier robionych przez około 15-17 letnie osoby...to też trochę jeszcze podchodzi pod "dzieciaki", a jednak mają swoją jakość. Twórca legion sagi 2,3 był w tym wieku, a gra jest taka że tak powiem kultowa...Rast autor Dragon Destiny mega rozbudowanej rpgówki miał około 15 jak zrobił tę grę...Nie wspominam nawet o naszym rodzimym Titku czy twórcy Demons Legacy, w które można zagrać na twierdzy. Spora ilość młodszych osób zrobiła porządne i ciekawe gry w 2k dlaczego w prostszych w obsłudze i wygodnych wspomaganych gotowymi skryptami projektach z programów XP i VX uświadcza się tyle gier, o których w ogóle nie chce się pisać na rzetelnych stronach zajmujących się jrpgówkami / rpgówkami ? Dlaczego ? A jednak gry z 2k a nawet 2k3 nie raz się pojawiają na różnych stronach o rpg pozytywnie i obiektywnie ocenione. O grach z VX/XP praktycznie nie słychać.


Ciekawe.
 
 
Finwe 




Preferowany:
RPG Maker VXAce

Pomógł: 34 razy
Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 322
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 15:50
Może też jest to że mamy:
a)sentyment recenzentów
b)RM 2k i 2k3 mogą wymagać więcej, bo mają
taki a nie inny interfejs. Jak wymaga się więcej,
więcej się robi.
 
 
 
bobi 



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 14
Skąd: z UFO
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 16:49
z tego co wiem wszystkie makery mają ten sam interfejs oparty na zdarzeniach. W XP i VX jeszcze dorzucili Ruby (np: gotowe skrypty) dla ułatwienia, a w takim razie gry na VX i XP powinny być lepsze, bo jeszcze łatwiej się je robi, a wcale nie są.
 
 
Zazombik 




Preferowany:
RPG Maker VXAce

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 120
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 17:19
W Xp gry robi się łatwo ? Imposibiru :shock:
Jest tak, dlatego że za czasów 2k czy 2k3 do mejkera trzeba było przysiąść, sklecić system walki, menu, poprzerabiać grafiki itp. A dzisiaj siądzie sobie taki jeden z drugim, nazbiera skryptów, powrzuca na ślepo i już pro. Ergo: gry (niektóre) są gorsze, bo łatwiej się je robi. W 2k3 zanim zrobiłeś to co w Xp masz kliknięciem, już nauczyłeś się czegoś.
Ale wbrew pozorom crapów jest tyle samo na 2k3 i na Xp.
///
Te twoje przemowy przypominają mi X-Techa, dziwne nie :roll:
________________________



 
 
bobi 



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 14
Skąd: z UFO
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 17:25
cokolwiek ci przypominają widzę, że nie rozumiesz, że reguły robienia gier niezależnie od programu są nadal takie same i w ogóle się nie zmieniły. Twierdzisz, że w ogóle ludzie od makera XP i VX nie wiedzieli o ich istnieniu, albo nie chcą słyszeć o tych podstawach, a może są za mało zdolni, ale przecież mają łatwiej ;p


Wg. logicznego rozumowania obecnie gry powinny być lepsze od tych z 2k3 i 2k, bo dostaje się więcej gotowych elementów stawiania rozgrywki. Nie chodzi o trudność używania programów, bo ogólnie jest podobnie chodzi o montowanie rozgrywki to wygląda tak jakby w xp i vx ludzie w ogóle nie rozumieli co wyprawiają i jakie wartości liczbowe użyć w grach, ba to tak wygląda jakby wszystko było często robione losowo i stawiane jak popadnie bez przemyślenia co skutkuje brakiem spójności, grywalności w ogóle jakiegokolwiek pomysłu jak gra ma iśc do przodu i w ogóle jak ma działać gra.


Po co więc tyle systemów walki i podniety, że się ich używa skoro nikt nie wie jak się w ogóle robi rozgrywkę za ich pośreednictwem. Szaleństwo, a jak już widziałem jakiekolwiek gry z tymi niestandardowymi systemami to banalne chodzonki w prawo lub w górę i w naciskanie w enter bez fabuły i przygód. Ani to przyjemne ani z sensem. Powinniście wzorować się na organizowaniu leveli tak jak w Ahriman Prophecy tam było to zrobione najlepiej. Nie rozumiem tego sajgonu na te programy przez osoby, które nie mają zielonego pojęcia co robią.
 
 
bobi 



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 14
Skąd: z UFO
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 17:47
e nie. jaki x-tech. Ja dziś chory jestem to kisze w domu postanowiłem napisać przemyślenia. Jestem z JRK's RPG tak w ogóle, gram w tego typu rpgówki to wpadłem tutaj rozkminić. Mam nadzieję, że doczekam się argumentów, bo jak na razie to ja widzę to co widzę ;P
 
 
Angius 

Nie wkurzać



Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 104 razy
Dołączył: 30 Paź 2010
Posty: 1276
Skąd: wROCK
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 17:57

I znów się zacznie...
Gdzie ja trzymam pliki Makershipa..? Huh...

A żeby nie było offtopu - jak mówi Fin, 2k, czy 2k3 istnieją dłużej. Poza tym, nie są tak łatwe w obsłudze. W XP wzwyż mamy Ruby, RGSS, przyjemny interface, wszystko aż robi się samo, dlatego też mamy natłok słabych gier. Powstaje piętnaście części Miasteczka Nowoczesnego, powstaje Strarznik (pisownia oryginalna), czy 6Hero. Dlaczego? Bo gimbus, który dostał komputer na komunię chce zrobić grę. W efekcie powstaje śmieć. A 2k, czy 2k3? Nie są tak intuicyjne, mają gorszą grafikę, wszystko trzeba robić na zdarzeniach i w efekcie przyciągają tylko "oldschoolowców", ale za to robiących dobre gry.

Mamy więc taki podział:
Stare makery - niewielu profesjonalistów robiących dobre gry
Nowe makery - banda gimbusów tworząca crapy.

Choć oczywiście nie jest to sztywna granica. Czasem trafi się jakiś gimbus próbujący robić coś w 2k3 na przykład i pytający "Ejjjj dajcie skrypota na szczelanke do 2k3 bo hce zrobici ceesa!!!11", częściej trafi się również ktoś potrafiący robić gry i robiący je w nowych makerach.

Summa summarum: Stare makery istnieją od dawna, więc powstało na nie więcej gier, a większość z nich powstała, gdy potrafili je robić tylko ci, którzy mieli do pokazania coś wartego wydania. Nowe makery istnieją od stosunkowo niedawna, powstało na nie mniej dobrych gier, za to mnóstwo chłamu robionego przez dziesięciolatków, bo program jest prosty w obsłudze.
________________________
"Na trolla pewne są tylko dwie pewne metody, jedna samopowtarzalna i druga, wymagająca przeładowania ręcznego."


 
 
bobi 



Dołączył: 30 Mar 2012
Posty: 14
Skąd: z UFO
Wysłany: Pią 30 Mar, 2012 18:45
bardzo ciekawa opinia. Ciekawy punkt widzenia. mOŻE JEDYNA słuszna przyczyna stanu rzeczy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template Klam by Ayene