Ogłoszenie 

Uwaga! To forum jest w trybie offline.
Wszelką pomoc uzyskasz pod adresem
forum.ultimateam.pl


Administracja Forum


Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Ayene
Sro 09 Lut, 2011 07:44
Battle system w 'The Melody'
Autor Wiadomość
Darkfault 
Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 54
Skąd: Strefa Zacności
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2010 21:45
Battle system w 'The Melody'
Szukam opinii nt. rozwiązań w Battle systemie i ewentualnych pomysłów na zmiany.- Wonsz:
Spoiler:

Testowy przeciwnik [animowany]- Drużyna gracza:
Spoiler:

Defaultowo stoi w linii prostej [z góry na dół], jeśli postaci są tej samej klasy.
Jeśli nie, wtedy:
- Rycerze, blaszaki z przodu
- Postacie zachwiane psychicznie w środku
- Magowie i inne tałatajstwo z tyłu- Komendy:

Spoiler:

Brak rozróżnienia na 'Atak/Skille'. Każdy atak również jest skillem [fizycznym] - nie pobiera energii, tylko punkty Rage [odnawiają się kiedy postać zostanie uderzona/uderzy - czyli na podstawowy atak zawsze starczy punktów]
Wszystkie umiejętności [ataki fizyczne, umiejętności, buffy] znajdują się pod komendą 'atakuj'. Postacie WYŁĄCZNIE buffujące/debuffujące/leczące zamiast komendy 'atakuj' posiadają komendę 'Wesprzyj'

Komenda 'Broń się' [guard] pozwala odnawiać punkty życia/energii bez potrzeby używania przedmiotów/skilli, ale kosztuje jeden ruch.- Przedmioty:
Spoiler:

Użycie większości przedmiotów nie kosztuje ruchu, jednak ciężej jest zdobyć przedmioty leczące/debuffujące/statusowe. Wszelkie eliksiry należy wykonywać samemu, ewentualnie kupywać za WYGÓROWANE ceny. Statusowe/buffery/debuffery można zdobyć z questów/na potworach.- Poziomy postaci:
Spoiler:

Wraz z poziomem rośnie ilość MAX punktów życia i energii. Resztę atrybutów pozostaje cały czas taka sama, a zwiększa się je przez noszenie odpowiednich przedmiotów [bronie zwiększają atak, pancerze obronę itp], lub na stałe przy pomocy rzadkich przedmiotów modyfikujących atrybuty [jednorazowego użytku].
Prawie niemożliwe stają się przez to sytuacje, kiedy 'naga' postać gołymi rękoma pokonuje bandę uzbrojonych przeciwników.
Wyjątek stanowią ofc. postaci znające odpowiednie zaklęcia, one jednak również potrzebują przedmiotów modyfikujących inteligencję by używać ich efektywnie przeciw silniejszym przeciwnikom.- Punkty ruchu:
Spoiler:

Widoczne u góry 'nutki' symbolizują punkty ruchu drużyny. Wszelkie ruchy typu: rzucenie zaklęcia, atak fizyczny, obrona, czy buffy kosztują określoną ilość punktów ruchu.
Punkty ruchu dla drużyny są 'globalne', to znaczy dowolna postać może wykorzystać dowolną ilość punktów ruchu. Można więc w jednej kolejce wykonać po jednym ruchu każdą postacią, a można zużyć wszystkie punkty JEDNĄ postacią.
Ilość dostępnych punktów ruchu zależy od kilku czynników:
- Ilości postaci w drużynie [każda postać wnosi określoną ilość punktów ruchu. Defaultowo po 1 na głowę
- Przebieg walki [za dobrą walkę otrzymuje się bonusowe punkty ruchu, natomiast jeśli drużyna ordynarnie 'dostaje po tyłku' może dostać kary w postaci zmniejszonej ilości tychże punktów.
- Ekwipunek [specjalne przedmioty mogą posiadać bonusy LUB kary do ilości punktów ruchu]
- Statusy [np. status 'spowolnienie' może odebrać część punktów ruchu]- 'Jajki' [na screenie]:
Spoiler:

Niektóre grupy potworów posiadają szansę, że raz na X walk pojawi się w grupie jeden jajek. Jajek ten nie atakuje drużyny, może za to rzucać określone zaklęcia w przeciwników/na siebie [czytaj dalej] Przeciwnicy będą próbowali w pierwszej kolejności zniszczyć takiego jajka, a potem graczy.
Jajki są w grze 'The Melody' źródlem umiejętności. Jeśli uda się graczowi obronić jajka, przy czym zniszczą oni wszystkich przeciwników, jajek może postanowić nauczyć gracza używanej przez siebie umiejętności [czytaj wyżej]
To, czy jajek postanowi podzielić się z graczem wiedzą, zależy od tego jaki typ jajka reprezentuje [zły/dobry] i jaka jest karma gracza [zła/dobra]- Skille:
Spoiler:

Przy użyciu skilla pojawia się kombinacja klawiszy, którą należy powtórzyć. Silniejszy skill/zaklęcie = bardziej skomplikowana kombinacja / mniej czasu.
100% wklepanego - 100% dmg
50%+ wklepanego - 50% dmg
50%- wklepanego - minimalny dmgMyślę, że to na razie wszystko. Co sądzicie o takich rozwiązaniach? Jakie macie odczucia? Czy lubicie jeść jajki?

[ Dodano: Czw 30 Wrz, 2010 12:00 ]
Ok, this is madness.

Śniło mi się, że siedziałem sobie na kompie w tym temacie, a tu nagle stado waszych modów wbiło mi się do mieszkania i zaczęli mnie bananami po głowie bić za to, że obrazek nie jest w spoilerze... :|
 
 
 
PaKiTos 
Preferowany:
RPG Maker 2003

Ranga RM:
2 gry

Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 359
Skąd: spytaj innych
Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010 16:35
Superowy BS, mi tam nic nie brakuje.
________________________
po co to kopiujesz? ;d
Spoiler:

Fakty:
1.Widzisz mój podpis
2.Jesteś w internecie
3.Czytasz
4.Siedzisz przy komputerze
5.Jesteś na UltimaForum
6.Twój nick to Gość


kiedys tu bylo fajniej... coz gospoda rma forever
chwala tym ktorzy nadal robia w 2k
 
 
Darkfault 
Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 54
Skąd: Strefa Zacności
Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010 17:27
Zmiany zostały wprowadzone w celu 'ubarwienia' nudnego i oklepanego systemu walki.
Zmiany obejmują między innymi:

@ Zmiana sposobu w jaki gracz będzie walczyć [czyli ten obrzydliwy "klik, atak, klik, cel, klik, atak, klik, cel..."] poprzez:


Spoiler:

- Usunięcie najczęściej używanego, nudnego 'ataku' i zastąpienie go różnymi umiejętnościami fizycznymi
- Skomplikowanie walki i przeciwników w ten sposób, by nie wystarczyło robić 'klikklikkliklikliklikliklik' żeby wygrać - trzeba trochę strategii. Czyli: Odporności [często pomijane przez większość twórców], specjalne umiejętności, buffy, debuffy, zmiana sposobu używania przedmiotów [odgrywają teraz większą rolę podczas walki, niż tylko 'potion' jak masz mało życia], szersze użycie 'statusów' niż tylko podpalony/zatruty/oślepiony i tym podobne.
- Zmiana typowych 'kolejek' na system Punktów Ruchu, żeby walki były mniej przewidywalne [tzn. sytuacje typu "a, ten potworek w tej kolejce pewnie zada atak zadający X dmg, więc na luzie idziemy" zastąpi niepewność [np. boss, posiadający 3 punkty ruchu na turę, nigdy nie wiesz jaką kombinację ataków/zmian statusu wyprowadzi, w zależności od tego czy dobrze nam dowali może też dostać dodatkowe punkty ruchu na kolejne ataki, dodatkowo dodajmy do tego np. ze 3 pomocników wspierających go i zaraz robi się ciekawiej]
- Zróżnicowanie postaci pod względem umiejętności [więcej niż tylko podział na 'fizoli', 'dystansowych' i 'leczących']
- I inne@ Zmianę systemu zdobywania skilli
@ 'losowe' zdarzenia w zakładce grupy potworów


Itp itd bla bla, nie chce mi się już pisać, więc wyjaśnię krótko: miałem na celu 'usunięcie' tych elementów battle systemu w RM VX, które były po prostu oklepane i nudne. Żeby toczenie walk było zabawne i wymagające pewnej strategii, a nie tylko nawalania enter.

I dlatego założyłem temat - może wy zasugerujecie jeszcze co można zmienić? Co was denerwuje w systemach walki na RM [nie wliczając ABSów itp. To jest SBS]? Jak to można zmienić? Będę wdzięczny za sugestie :)
 
 
 
Manioczekable 
Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 29
Skąd: z mojego komputera
Wysłany: Sob 02 Paź, 2010 21:48
Uwielbiam jajki. Przejajkiczny BS! Ledwo zobaczyłem tego jajka i wiedziałem, że niestandardowy. Miałeś pomysł!

Przydałoby się w tym BS'ie coś takiego jak w hirołsach ;| W zależności od jakiegoś współczynnika "szybkości", czy "zwinności" będą po kolei następować tury gracza/przeciwnika. Czyli jeżeli Wonsz Żeczny ma współczynnik "gibkości" (nie wiem jak to nazwać) 99.99 to robi 3 ataki po kolei. Można by było rzucać też buffy np. pośpiech, żeby kogoś przyśpieszyć, czy debuffy np. lenistwo (mi nie trzeba go rzucać), żeby kogoś spowolnić. Wtedy walka byłaby nieprzewidywalna! (z czym się już jak widzę uporałeś -.-)

Do tego jeszcze niektórym postaciom można dodać tarczę, po której zbiciu można dopiero zadać jakieś dmg.

A jakby było ci mało to można jeszcze dołączyć opcję wykonywania kombosów z kolegami z teamu typu "mag rzuca zamrożenie, a jakiś woj rozkrusza gościa z aksa". I taka sama opcja dla potworków.

Wiesz... ja tak mogę cię zajajkiwać propozycjami do znudzenia, ale na razie dam ci spokój.

Co o tym sądzisz? Lubisz jeść jajki?


P.S: ta gruba czcionka, żeby się bardziej chciało czytać, tym co czytać nie lubią.

P.S do P.S'a: daś demko ź tym btlleśkiem?
________________________
Darmowy trial "fałiksa" się skończył, bo - nie wiedzieć czemu - cofanie czasu komputerowego już nie wydłuża czasu trwania darmowej licencji... Piracka wersja ssie, antywir wykrywa mi w niej trojana... coś nie ufam reptilowi. Zażywam kursiki z Javy =]
 
 
Darkfault 
Preferowany:
RPG Maker VX

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 54
Skąd: Strefa Zacności
Wysłany: Nie 03 Paź, 2010 14:00
Demko dam dopiero jak skończę grę, nie mam w zwyczaju wydawać demek :p

Co do ruchów zależnych od prędkości - nie bardzo to widzę. Powód jest prosty - 'ruchy' są do wykonania przez dowolną postać.

Czyli załóżmy, że mamy 4 postaci - 4 ruchy. Można je wykonać każdą postacią. Wtedy gracz by brał do drużyny 3 łajzy słabe, które mają dużą prędkość i używał ich bonusowych ruchów kimś mocnym = overpowered.

Co do tarcz, może to i ciekawy pomysł. Wystarczy dać autostate na początek walki, ale to by było trochę dodatkowego skryptowania, a im bardziej się komplikuje tym - prawda, ciekawszy, ale też tym więcej roboty. To nie jest złe, ale do pewnego momentu, bo w pewnym punkcie B system zaczyna zabierać tyle czasu i myślenia nad wyważeniem wszystkiego, że traci się w ogóle ochotę na robienie gry w stylu 'tu dużo roboty, to zrobię później' and so on.

Spamuj spamuj, akurat pomysłów nigdy za wiele :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | Template Klam by Ayene